Tarnów – jedno z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie

W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport na temat stanu jakości powietrza. Polskie miasta zajmują w nim niechlubne miejsca w czołówce, jeśli przyjrzeć się Europie to najbardziej zanieczyszczonym miastem był Żywiec, a 16-tym z kolei nasz bliski sąsiad -Tuchów.

C:\Users\green.SOFTSTORY\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCacheContent.Word\Zanieczyszczenie-powietrza-w-miastach-UE.JPG

Postanowiłem sprawdzić gdzie w tym raporcie znajduje się Tarnów: po krótkim przeszukaniu bazy WHO znalazłem go na 110 miejscu. Powiecie że nie jest tak źle? No to zastanówmy się czy aby na pewno?

Jeśli przyjrzeć się raportowi WHO to zawiera dane z czasów gdy w Tarnowie istniała tylko jedna stacja pomiaru jakości powietrza, umiejscowiona z dala od centrum i domów jednorodzinnych. Od grudnia 2015 uruchomiono nową stację – znajduje się ona bliżej centrum, dlatego też jej odczyty są gorsze. A ponieważ właśnie minął rok od czasu uruchomienia tej stacji to łatwo można ocenić o ile gorsze.

Średnia roczna pomiaru pyłu PM10 (a to jest źródłem dla raportu WHO) dla „nowej” stacji jest o 27% wyższa niż „starej” stacji. Jakie byłoby miejsce Tarnowa po uwzględnieniu tej poprawki?

Otóż Tarnów znalazłby się tuż za Dąbrową Górniczą – na 44 miejscu. Czyli zmiana miejsca pomiaru spowodowałaby nasz „awans” o 66 miejsc. Pytanie brzmi co byłoby gdyby pomiary wykonywać bliżej centrum lub np. na tarnowskich osiedlach domów jednorodzinnych? Na kolejne 66 miejsc wzwyż miejsca już brak – chyba, że mamy „aspiracje” by gonić czołówkę światową a nie europejską ….